This semi-automatic tray sealer is mainly used for fresh, chilled, frozen food package. It has very compact design with bottom die working like drawer. It is the best choice for small batch production. It can provide perfect packaging solutions for small food manufacturers, slaughterers and city packer.
Bottom die is driven by pneumatic, and the film unwinding and winding is automatic after sealing in every cycle. The process of modified atmosphere packaging is that the air around the product is extracted by the vacuum pump after the lower and upper dies are closed, and then the protective gas is flushed in, so as to enhance the color of the product and extend the shelf life.
| Machine Name | Semi-automatic Tray Sealer |
| 模型 | KK580 |
| 驾驶 | Pneumatic & Motorized |
| Max. Film Roller Width(mm) | 430mm |
| Max. Film Roller Diameter(mm) | 250mm |
| Tray Size | Customized |
| Packing Speed(cycle/min) | 3~ 6cycle/min. Depending on product, parameter of vacuum and gas flushing etc. |
| Air Replacement | ≧99.5% |
| Gas mixer accuracy | ±2% |
| Electrical Voltage | AC 380 V/50Hz 10A |
| 压缩空气 | 0.6 ~ 0.8 MPa |
| Installed Power | 4.5 kW |
| Machine Size(mm) | 1400*1500*1700 |
| Weight(kg) | 500 kg |
| Tooling | Anodized Aluminum Alloy |
| Cutting | SS304 Customized |
| Pneumatic Part | Airtac |
| PLC | 三菱 |
| Temperature Controller | 三菱 |
| Pressure Measurement | Panasonic |
| Electrical Parts | Schneider |
| Vacuum Pump | Busch100 |
| Gas Mixer | MOCON from Denmark |
| 电机 | STS(Taiwan) |
| Real time fault prompt | With |
| interface to die change | With |
| Frame | SS304 |


请输入您的电子邮件以获取产品手册和证书的下载链接