This automatic tray sealer is mainly used for packaging fresh, chilled and frozen foods with pre-made tray. It is equipped with three-dimensional moving clamp, which can grab the trays aligned at infeed easily and precisely. Especially, the three-dimension clamp with moving up is suitable for taking tray with some liquid in and as well as full of product. And it is the best choice for big volume continuous production. It provides perfect packaging solutions for large and medium-sized food producers, slaughterers and city distributors.
Modified atmosphere packaging (M.A.P.) is adjusting the gas composition of food environment to inhibit biological activity and color change, slow down the deterioration rate, maintain food freshness and extend the shelf life.
| Machine Name | Automatic Tray Sealer |
| 模型 | SP-Food2000 |
| Driving Element | Pneumatic & Motorized |
| Max. film roller width(mm) | 500mm |
| Max. film roller diameter(mm) | 260mm |
| Tray size | Customized |
| Packaing Speed(cycle/min) | 4~ 8cycle/min. Depending on product, parameter of vacuum and gas flushing etc. |
| Air Replacement | ≧99.5% |
| Gas mixer accuracy | ±2% |
| Electrical Voltage | AC 380V / 50Hz 10A |
| 压缩空气 | 0.6 ~ 0.8 MPa |
| Installed Power(kW) | 6.5 kW |
| Machine Size(mm) | L*W*H:4100*1100*2000 |
| Weight(kg) | 1000 kg |
| Tooling | Anodized Aluminum Alloy |
| Cutting | SS304 Customized |
| Pneumatic System | Airtec |
| PLC | 三菱 |
| Temperature Controller | Omron |
| Pressure Measurement | Panasonic |
| Electrical Parts | Schneider |
| Gas mixer | MOCON from Denmark |
| Servo drive for gripper | Delta |
| Transmission for gripper | Synchronous Belt Drive |


请输入您的电子邮件以获取产品手册和证书的下载链接