This automatic tray sealer is mainly used for packaging fresh, chilled and frozen foods with pre-made tray. It can align the tray automatically at infeed. The trays are taken into mold to seal by clamp driven by servo motor. After the sealing, mold open. The clamp takes new tray into mold and at the same time sealed tray are taken out. And it is the best choice for big volume continuous production. It provides perfect packaging solutions for large and medium-sized food producers, slaughterers and city distributors.
| Machine Name | Automatic Tray Sealer |
| Modelo | KK1000 |
| Drive | Pneumatic & Motorized |
| Max. Film Roller Width(mm) | 500mm |
| Max. Film Roller Diameter(mm) | 260mm |
| Tray Size | Customized |
| Packing Speed(cycle/min) | 4~ 6cycle/min. Depending on product, parameter of vacuum and gas flushing etc. |
| Air Replacement | ≥99.8% |
| Gas mixer accuracy | ±2% |
| Electrical Voltage | AC 380 V/50Hz 10A |
| Compressed Air | 0.6 ~ 0.8 MPa |
| Installed Power | 6.5 kW |
| Machine Size(mm) | L*W*H≈4000*1170*1600 |
| Weight(kg) | 600 kg |
| Tooling | Anodized Aluminum Alloy |
| Cutting | SS304 Customized |
| Pneumatic | Airtac |
| PLC | Mitsubishi |
| Temperature Controller | Omron |
| Pressure Measurment | Panasonic |
| Electrical Patrs | Schneider |
| Vacuum Pump | Busch 100 |
| Gas Mixer | MOCON from Denmark |
| Sevro drive for gripper | Delta |
| Motor | STS(Taiwan) |
| Real time fault prompt | With |
| Interface to die change | With |
| Frame | SS304 |


Sinceramente, vamos economizar seu orçamento e melhorar a qualidade.
e entregar seu hardware mais rápido do que nunca.
Insira seu e-mail para acessar o link de download do folheto do produto e dos certificados.